Od Tatier k Dunaju na bicykli aj napriek skleróze multiplex - 8. ročník

Po dvoch výnimočných letných pandemických ročníkoch sa cyklistické podujatie pacientov so sklerózou multiplex a ich podporovateľov vracia k pôvodnému májovému termínu. Vrcholiť bude pri príležitosti Svetového dňa sklerózy multiplex, ktorý tento rok pripadá na 30.mája 2022. Náročná 430-kilometrová trasa je rozdelená do piatich etáp a čaká na všetkých prihlásených. Zatiaľ ich je prvá stovka. Možnosť registrácie trvá do 30. apríla 2022, kedy sa definitívne uzavrie.

Osvetové podujatie Od Tatier k Dunaju už ôsmykrát upozorní na príznaky ochorenia skleróza multiplex a apelovať chce na včasnú diagnostiku a liečbu. Pri skorom záchyte ochorenia sú správne liečení pacienti schopní podávať i takéto heroické cyklistické výkony. Cyklisti prekonávajú nielen samých seba, ale aj všeobecnú neznalosť o tomto ochorení. Skleróza multiplex je vážne celoživotné chronické autoimunitné ochorenie, ktoré spôsobuje degeneráciu bielej aj šedej hmoty centrálnej nervovej sústavy a postihuje mladých ľudí, najčastejšie ženy vo veku 20 až 40 rokov.. Včasná diagnostika môže pacientom výrazne pomôcť, problémom je časté pripisovanie príznakov iným ochoreniam. Na Slovensku je postihnutých približne 10 tisíc ľudí. Často je nesprávne spájaná s demenciou, či zabúdaním. Počiatočné príznaky sú ľahko zameniteľné s iným ochorením a diagnostika sklerózy multiplex tak môže trvať roky.

Slávnostný štart tohto ročníka je pripravený na Štrbskom Plese 24. mája 2022. „Niektorí účastníci prejdú len jednu etapu, väčšina je však atmosférou tak pohltená, že zdolajú celú trasu, i keď to vopred odmietali,“ hovorí autorka nápadu a realizátorka všetkých ročníkov Jaroslava Valčeková, predsedníčka OZ pacientov so sklerosis multiplex Nádej. Tento rok jej s organizáciou pomáhajú ďalší štyria pacienti a asistenti z Chránenej dielne Scarabeus. „A viacero dobrovoľníkov, každoročných nezištných podporovateľov a partnerov, bez ktorých by to nebolo možné,“ dopĺňa J. Valčeková. Tak ako po minulé roky sa podujatia zúčastnia okrem jednotlivcov i firemné tímy, ktoré rovnako podporia myšlienku osvety o nevyliečiteľnom, ale liečiteľnom ochorení.

Cyklojazda bude pokračovať cez Zuberec, Žilinu, Trenčín, Trnavu a končiť v Bratislave pred obchodným centrom Eurovea, kde si pacienti spolu s verejnosťou pripomenú Svetový deň sklerózy multiplex a pre návštevníkov je pripravená tombola o elektrický bicykel spoločnosti Mayo, vytrvalého partnera a podporovateľa všetkých ročníkov.

Záštitu nad podujatím prebrali primátori Liptovského Mikuláša, Žiliny, Považskej Bystrice, Trnavy, Pezinka, starostovia Štrby, Liptovskej Kokavy, Zuberca, Terchovej, Plevnika-Drieňové a predsedovia Trenčianskeho, Žilinského a Bratislavského samosprávneho kraja. Nápojovým partnerom bude Pepsi. Usporiadatelia očakávajú každého, či už na bicykli na jednu či všetky etapy, ale potešia sa i návštevníkom na námestiach a vopred ďakujú za každé spolupatričné mávanie a trúbenie popri ceste či potlesk pri dojazde.

24. mája28. mája

Predpoveď počasia

Dnes
Prevažne oblačno icon
Prevažne oblačno
20°C/ 10°CDeň / Noc
Slabý vietor, 2m/s
Južný
Zajtra
Slabý dážď icon
Slabý dážď
21°C/ 11°CDeň / Noc
Vánok, 1m/s
Južný
Pondelok
Slabý dážď icon
Slabý dážď
22°C/ 12°CDeň / Noc
Vánok, 1m/s
Východný
Utorok
Mierny dážď icon
Mierny dážď
23°C/ 12°CDeň / Noc
Vánok, 1m/s
Východný
Streda
Slabý dážď icon
Slabý dážď
19°C/ 12°CDeň / Noc
Slabý vietor, 2m/s
Východný
Štvrtok
Slabý dážď icon
Slabý dážď
24°C/ 12°CDeň / Noc
Slabý vietor, 3m/s
Južný
Piatok
Slabý dážď icon
Slabý dážď
25°C/ 13°CDeň / Noc
Slabý vietor, 3m/s
Juho-západný

Miesta v okolí

Člnkovanie na plese

Člnkovanie na plese

Vyskúšajte si tradíciu člnkovania na Štrbskom plese a na Novom Štrbskom plese

Poliankovo Digital Gallery

Poliankovo Digital Gallery

Na ploche viac ako 600 m2 môžete pomocou moderných technológií zažiť umenie inak. Zažijete unikátny vizuálny zážitok.

Tatranský zveropark

Tatranský zveropark

Navštívte vďaka priateľskému prostrediu a krásnej prírode často vyhľadávaný zveropark.

Podujatia v okolí

,