1
2
3
4
5
6
7
8

Banský náučný chodník v Kvetnici

Náučný chodník

Vedeli ste, že aj na Kvetnici sa ťažilo striebro či meď? Na trase náučného chodníka sa dozviete množstvo zaujímavých informácií o geológií či banských dielach na Kvetnici.

Prvá písomná zmienka o baníctve v okolí Popradu pochádza už z roku 1308. Ťažba na Kvetnici pokračovala počas 16. storočia a posledné práva na banskú činnosť sa objavujú aj v 18. a 19. storočí.

Na trase náučného chodníka sa nachádza 5 informačných panelov zameraných na prezentáciu banskej cesty na Slovensku, či panely zaoberajúce sa mineralógiou a geológiou Kvetnice. Nechýbajú ani informácie o jednotlivých banských dielach na Kvetnici či panel venujúci sa samostatne Štôlni Strieborná. Na Kvetnici sa ťažila predovšetkým medená ruda a striebro a to už od 14. storočia.

🔨 prvotné štôlne boli razené mimoriadne namáhavým spôsobom a to malý kladivkom a želiezkom

🔨 Štôlňu sv. Helena (zmienka už v roku 1308) nájdete len kúsok od zatopeného lomu smerom k centru Kvetnice

🔨 štôlňa Strieborná, ktorá má taktiež opravený vstupný portál sa datuje do roku 1562. Nájdete ju neďaleko bývalej požiarnej zbrojnice na Kvetnici

Zaujímavosťou Kvetnice je aj výskyt minerálov, najmä achátov (staré cca. 250 miliónov rokov) v kameňolomoch pod vrcholom Zámčiska. Turistiku v okolí Popradu si zamilujete.

1 h 30 m

Trvanie trasy

4km

Dĺžka trasy

Lom na Kvetnici 712 m n. m.

Začiatočný bod

Lom na Kvetnici 712 m n. m.

Konečný bod

136m

Celkový výstup

136m

Celkový zostup

Načítavam mapu...

Výškový profil