DIVADLO: AKO SME SA HĽADALI

Hra Ako sme sa hľadali, ktorú Stanislav Štepka napísal na základe autentického listu z roku 1584, mala prvú premiéru v roku 1983 v trnavskom divadle v réžii Juraja Nvotu (v RND mala druhú premiéru v roku 2003). A práve Juraj Nvota je aj režisérom novej, upravenej, doplnenej najnovšej verzie Štepkovej poetickej hry.

Stalo sa to pred štyristo rokmi v Radošine, keď znenazdania opustila neverná žena Mária Poljaková svojho muža – čudného chlapa Macka Poljaka – a utiekla do Trnavy. V obci, ktorá vtedy bola mestom, to v tom čase spôsobilo nevídaný rozruch najmä preto, že podobná situácia by sa mohla zopakovať aj v iných domoch! A tak vystrašený richtár Radošiny vyslal po stopách Poljakovej jej kamarátku, starú dievku Etelu Vlasákovú, aby nevernú ženu v Trnave vyhľadala a priviedla naspäť do dediny. Toľko autentický list z trnavského mestského archívu z roku 1548.

Vlasáková sa v našej hre vydá na cestu, no cestou nielen zablúdi, ale zablúdi i v čase. A tak putuje rokmi, ale aj stáročiami a zrazu stretá na svojej nekonečnej ceste hľadania nielen slávne a zaujímavé historické osobnosti, ale aj ubiedených pútnikov, prvých robotníkov a vedie s nimi vášnivé rozhovory (doktor Ján Jessenius, Napoleon Bonaparte, Anton Bernolák, Ján Hollý, Ľudovít Štúr, Jozef Miloslav Hurban, Michal Hodža, Adela Ostrolúcka, Andrej Sládkovič, Marína, Anička Jurkovičová, Jonáš Záborský, Svetozár Hurban Vajanský, Mikoláš Aleš, robotník a robotníčka vo fabrike, P. O. Hviezdoslav, Jozef Murgaš atď.).

Stretá sa s nimi nie v známej historickej podobe. Vedie s nimi reč práve vtedy, keď naši velikáni – a im podobní – hľadajú, pochybujú, keď sú obyčajnými, zraniteľnými ľuďmi, čo, samozrejme, prináša v inscenácií celý rad nečakaných, prekvapujúcich a najmä komických situácií. Významnou zložkou inscenácie sú piesne Jána Melkoviča (a ďalších skladateľov) v interpretácii prítomnej živej hudobnej skupiny, speváckeho a tanečného súboru RND.

Hra Ako sme sa hľadali, ktorú Stanislav Štepka napísal na základe autentického listu z roku 1584, mala prvú premiéru v roku 1983 v trnavskom divadle v réžii Juraja Nvotu (v RND mala druhú premiéru v roku 2003). A práve Juraj Nvota je aj režisérom novej, upravenej, doplnenej najnovšej verzie Štepkovej poetickej hry.

A pretože myšlienky o našej národnej ceste a hľadanie identity sú v našej spoločnosti stále mimoriadne aktuálne, rozhodli sme sa hru uviesť v našom divadle – v novej aktuálnej autorskej a režijnej podobe.

Účinkujúci:

Stanislav Štepka, Maruška Nedomová, Zuzana Norisová alebo Veronika Horváthová, Tereza Hanáková, Mojmír Caban, Samuel Spišák alebo Tadeáš Bolo, Adam Jančina alebo Martin Toman, Ladislav Hubáček, Vladimír Svítek alebo Matej Volf, Matúš Uhliarik alebo Martin Šenc

Autor hry a textov piesní: Stanislav Štepka

Réžia: Juraj Novta

Hudba: Ján Melkovič

Kostýmy: Peter Čanecký

Scéna: Lukáš Kodoň

Producent : Ladislav Hubáček

Dĺžka podujatia: 120 minút

Dátum lokálnej premiéry: 12. máj 2025

May 12, 2025
7:30 PM
Loading map...
Dom kultúry 058 01Poprad
Show Navigation

Weather Forecast

Light snow icon
Light snow
-1°C/ -3°CDay / Night
Light breeze, 2m/s
Southwest
Broken clouds icon
Broken clouds
2°C/ -2°CDay / Night
Light breeze, 3m/s
South
Light snow icon
Light snow
1°C/ -2°CDay / Night
Gentle breeze, 4m/s
South
Rain and snow icon
Rain and snow
3°C/ 1°CDay / Night
Light breeze, 3m/s
South
Rain and snow icon
Rain and snow
5°C/ 1°CDay / Night
Light breeze, 2m/s
West
Rain and snow icon
Rain and snow
6°C/ 0°CDay / Night
Light breeze, 2m/s
West
Light snow icon
Light snow
1°C/ -5°CDay / Night
Gentle breeze, 5m/s
North

Places Around

Dom kultúry

Dom kultúry

The House of Culture (Dom kultúry) is an ideal space for organizing theater performances, concerts or interesting talk shows.

Tatra Museum

Tatra Museum

Visit one of the oldest museums in Slovakia!

Forum Poprad

Forum Poprad

Shopping center right in the city center in the pedestrian zone

Kino Tatran

Kino Tatran

The traditional cinema has been digitized and you can currently enjoy the highest quality films here

Guided tours

Guided tours

The Poprad Municipal Information Office offers you regular guided tours, as well as tours on demand to order!

Paintball

Paintball

Paintball Poprad ponúka zábavu a aktívny oddych za super cenu.

Guided tours

Guided tours

The Poprad Municipal Information Office offers you regular guided tours, as well as tours on demand to order!

Paintball

Paintball

Paintball Poprad ponúka zábavu a aktívny oddych za super cenu.

City Apartment Poprad

City Apartment Poprad

New two-room apartment just 150 meters from the center of Poprad, offers views of the Tatras. Thanks to its location, the city of Poprad is immediately available with the possibility of trips to the High Tatras.

Events Around

,
Silné reči - ROAST ZITRONA

Zitron bude opäť tancovať, no tentoraz v horúcom kresle! V našej obľúbenej roast show budeme grilovať Jakuba Ťapáka. Bývalý tanečník, takmer doštudovaný telocvikár a skvelý komik rád roastuje všetkých a všetko, čo mu padne do rany, takže je na čase, aby si to schytal aj on sám. Príďte sa zasmiať na unikátnu show, kde si komici navzájom naložia v štýle, ktorí si môžu dovoliť len skutoční priatelia..

Rozprávkové nedele: Tajomstvo farebného hrnčeka

Malé dievčatko Dorotka má bolesti bruška po tom, ako zjedla príliš veľa sladkostí. Jej starostlivý Strýko Cedrik jej ponúkne čarovný farebný hrnček, z ktorého sa začnú vynárať postavy z rozprávkového sveta zdravého jedla. V tomto bábkovom svete stretáva Princa Sirupína, ktorý je tiež unavený z prejedania sa sladkosťami. Postupne sa zoznámi s kamarátmi ako Silák Špenáč, VeseLina Mrkvová, Paradajka Paťa, Jabĺčko Radko, Banán Beny a Jahôdka Júlia. Každá postava prináša princovi aj deťom jednoduché a hravé poznanie o tom, prečo je ovocie a zelenina dôležitá pre zdravie, silu a dobrú náladu.

Rozprávkové nedele: Dobrodružstvá vodníka Plutvu

Taram taram taram, s vodníkom Plutvom nikto nie je sám! Príbeh vodníka, ktorý pomáha kaprom, šťukám, rakom, leknám aj deťom. Chce si uhájiť miesto pod vŕbou, získať rybník a ruku rusalky Alky. Ale Plutva je bez rybníka. Ako si poradí?

Rockové balady pri sviečkach

Zaži kúzlo najväčších rockových hitov počas jedinečného večera, kde legendárne melódie zaznejú v podaní sláčikového kvarteta pri svetle stoviek sviečok.

Koncert: VIVALDI HUDBA PRI SVIEČKACH

Nezmeškajte tento jedinečný koncert, na ktorom zaznejú nesmrteľné klasické diela talianskeho skladateľa Antonia Vivaldiho – Štyri ročné obdobia.

Divadlo: 2:22 PRÍBEH DUCHOV

Najlepšia hra súčasnosti. Napínavý aj zábavný thriller, počas ktorého prežijete jednu vzrušujúcu, priam elektrizujúcu noc.

Na srdci mi hraj!

Na srdci mi hraj! hudobný príbeh nesmrteľného bohéma Karola Duchoňa ako ste ho ešte nepočuli. Pravdivý príbeh ožije krásnou hudbou a výbornými činohernými výkonmi v réžii Karola Vosátka.

Divadlo: Muž mojí ženy

Celých päť rokov dokáže jedna žena klamať dvoch mužov. Jeden o druhom pritom nemajú ani tušenia a veria, že sú pre svoju lásku tým jediným vyvoleným. Raz však všetko praskne a obaja sa stretnú, aby situáciu vyriešili po chlapsky. Kto zvíťazí? Komédiu najvýznamnejšieho chorvátskeho dramatika Mira Gavrana z roku 1991 uvádzame v podaní Michala Dlouhého a Davida Novotného, ktorí sa na javisku stretávajú po prvý raz od spoločných štúdií na konzervatóriu.

Ludovico Einaudi Music

Nenechajte si ujsť nezabudnuteľný večer krásnej hudby, kde zaznie melódia jedného z najlepších pianistov a skladateľov na svete, Ludovica Einaudiho, v podaní talentovaného českého klaviristu.